Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Gelnica
 
 

16710238

Tradičné podujatia

Gelnické LOMIDREVO

piliarMesto Gelnica usporadúva každoročne 1. mája amatérsku súťaž piliarov Hnileckej doliny pod názvom „Gelnické LOMIDREVO“.  Prítomní piliari súťažnou formou približujú divákom svoju prácu v lese – spúšťanie dreva, štiepanie dreva, rezanie na presnosť a čas, odvetvovanie.
Podujatie dotvárajú aj prítomní remeselníci, rezbári, ktorí tvarujú na mieste drevnú hmotu rôznymi technikami a o dobrú náladu sa stará  ľudový súbor. Podujatie je určené pre všetkým vekovým kategóriám a ročne sa na ňom zúčastňuje cca 500 divákov.
Zámerom organizátorov je predovšetkým spríjemniť májové popoludnie všetkým návštevníkom podujatia, a zaujímavým spôsobom ukázať mladým ťažkú prácu ľudí v lese, priblížiť prácu s drevom – od jeho vyrezania, opracovania až po jeho umelecké spracovanie  a odovzdať im ľudové tradície Hnileckej doliny.


 

Gelnický kľúč

Od roku 2004 pravidelne v Gelnici do kalendára kultúrnych podujatí patrí aj festival komornej hudby "Gelnický kľúč". Organizátorom podujatia je Základná umelecká škola Gelnica a Mestský úrad Gelnica.

"Gelnický kľúč" je koncertnou prehliadkou neprofesionálnych detských, mládežníckych a dospelých hudobných telies inštrumentálnej hudby rôzneho nástrojového obsadenia.
Zaujímavá je celková dramaturgická koncepcia prehliadky, pretože uprednostňuje súbory zo základných umeleckých škôl, ale dáva priestor aj hosťujúcim hudobným telesám, ktoré sú na vysokej hudobnej úrovni.
 
hudobné teleso ZUŠ GelnicaKoná sa každý rok koncom mája a začiatkom júna. Je to festival komornej hudby neprofesionálnych detských, mládežníckych a dospelých hudobných telies inštrumentálnej hudby rôzneho nástrojového obsadenia. Organizátorom tohto podujatia je Základná umelecká škola v Gelnici a Mestský úrad Gelnica.
 
 
 
 
 
Hudobné teleso ZUŠ v Gelnici

 


 

Gelnický šľapajcug

prezentácia turistov
Turistický pochod v lesoch okolo Gelnice je určený pre čo najširší vekový okruh záujemcov o turistiku. Krátka trasa je určená  najmä rodičov s deťmi, na dlhšej trase si môžu vyskúšať svoje schopnosti zdatnejší turisti. Toto podujatie má dlhoročnú tradíciu a v roku 2009 oslávilo už 30 rokov.


 

Remeselné dielne starých majstrov

pletenie z drôtuPodujatie remeselné dielne starých majstrov je sprievodnou akciou Gelnického jarmoku, ktorý sa koná každoročne v mesiaci august. V priestoroch tunajšieho Baníckeho múzea sa sústreďujú remeselníci z rôznych kútov Slovenska, aby svojimi výrobkami a ukážkami remesiel priblížili a oživili tradičné ľudové remeslá našich predkov. Návštevníci tu môžu zhliadnuť ukážky remesiel ako tkáčstvo, rezbárstvo, kováčstvo, medovnikárstvo, drotárstvo, čipkárstvo a iné. Súčasťou podujatia býva vystúpenie skupín historického šermu a starých bojových umení.


 

GELNICKÝ JARMOK

jarmočná zónaKoná sa každoročne v mesiaci august. Hlavná ulica sa na tri dni premení na veľké trhovisko s množstvom stánkov. Svoje umenie v nich predvádzajú aj rôzni remeselníci ako tkáči, kováči, rezbári, čipkárky a iní. Jarmok je sprevádzaný množstvom kultúrnych,športových a spoločenských podujatí.
Najznámejšie sú :
Hnilecké ozveny – prehliadka folklórnych skupín Hnileckej doliny. Futbalový turnaj o pohár primátorky mesta Gelnica, Jarmočná veselica, pivné súťaže a Hnilecká výstava drobných zvierat. V priestoroch Baníckeho múzea – ukážky remesiel našich predkov ( tkáčstvo, rezbárstvo, kováčstvo, medovnikárstvo a iné).

Všetkých Vás srdečne pozývame !


 

NA BAŇU KLOPAJÚ

pochod mestomKeďže Gelnica je historické kráľovské mesto s bohatou baníckou tradíciou nechýba ani podujatie zamerané na oživenie baníckych tradícií, ktoré sa dodnes zachovali v celej Hnileckej doline. Návštevníci môžu vidieť ukážky starých baníckych zvykov ako prijímanie do baníckeho cechu či prísaha tovariša. Súčasťou podujatia býva výstava v Baníckom múzeu zameraná na vývoj banských lámp a baníckej uniformy. Mestom prechádza slávnostný banícky pochod. Neodmysliteľnou súčasťou je aj kultúrny program v podaní členov baníckych spolkov z Hnileckej doliny a vystúpenia ľudových súborov. Podujatie sa koná v mesiaci september.
ZDAR BOH !


 

Za obsah zodpovedá
webmaster

Všetky informácie sú použité v súlade so zákonmi SR

„Sme partner programu Košického samosprávneho kraja TERRA INCOGNITA“.


dnes je: 14.12.2017

meniny má: Branislava, Bronislava

Chcete...

...dať o sebe vedieť obyvateľom a návštevníkom vášho mesta a regiónu?
_________
...získať odklik na web vašej firmy priamo z tejto stránky?
_________
...zadávať inzerciu a prispievať do Burzy práce?
_________
...aby vás našli investori hľadajúci možnosti podnikania vo vašom regióne?

webygroup

14.12.2017
Úvodná stránka