Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Gelnica
 
 

22659609

Symboly mesta

Súčasne používaný erb

súčasný erb mesta GelnicaPochádza z konca XIII. storočia. Je to včasnogotický štít, na ktorom sú 4 kresby. V strede hore je dvojramenný kríž, po jeho bokoch sú želiezka, ktorých špice smerujú do stredu štítu. V špici štítu je kladivo, postavené poriskom nadol. Dvojramenný kríž Arpádovcov sa do erbu dostal ešte počas ich vlády, teda pred rokom 1301, je symbolom kráľovského mesta. Želiezka a kladivo sú znakom baníckeho mesta. Tieto kresby sú striebornej farby, samotný včasnogotický štít je červený. Tvar historického erbu bol zistený na základe najstaršej pečate mesta Gelnice, ktorej otlačok sa nachádza vo viedenskom hradnom archíve a je otlačený do červenohnedého vosku na listine z roku 1497. Jeho reliéfna kópia získaná galvanoskopickou cestou sa uchováva v maďarskom národnom múzeu. Z nej bola zhotovená zinková pečať. Fotokópia zinkovej pečate v päťnásobnom zväčšení je vystavená v Baníckom múzeu.


 

Zástava mesta

zástava mesta

Dňa 15.8. 2004 bola slávnostne v Rímskokatolíckom kostole v Gelnici posvätená nová zástava mesta Gelnica. Symboly mesta - erb a zástava, si majú podľa heraldikov farebne zodpovedať, čo však v prípade predošlej zástavy neplatilo, jej farebné prevedenie zeleno – čierna nezodpovedalo farbe mestského erbu, ktorá je červeno – biela. Preto sa predstavitelia mesta rozhodli pre heraldicky správnu formu mestskej zástavy. Jej súčasná podoba, ktorá bola taktiež schválená aj Mestským zastupiteľstvom dňa 06.07. 2004 uznesením č. 145 je – červená s bielou bordúrou ukončená lastovičím chvostom.

 


 

Erb z roku 1844

starý erb mesta Gelnica

 

V hornom poli je strieborný vták fénix,

ako symbol baníctva, v spodnom poli

je vrch - zelený kopec a na ňom zrúcaniny hradu,

v pravom poli je vrch s jedľovým lesom a

v ňom štôlňa, symbol baníctva v meste.

Najspodnejšia časť štítu znázorňuje bielymi

vlnovkami rieku Hnilec, ktorá preteká Gelnicou.

Na vrchnom okraji štítu vyrastá zo zlatej koruny

baník s kladivkami a železom v rukách.
 


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Chcete...

...dať o sebe vedieť obyvateľom a návštevníkom vášho mesta a regiónu?
_________
...získať odklik na web vašej firmy priamo z tejto stránky?
_________
...zadávať inzerciu a prispievať do Burzy práce?
_________
...aby vás našli investori hľadajúci možnosti podnikania vo vašom regióne?

webygroup

20.10.2019
Úvodná stránka