Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Gelnica
 
 

22596952

Gotická cesta

Gotická cesta je projektom cestovného ruchu. Tento projekt sa začal realizovať v roku 1996 vďaka nemeckej poradenskej firme Dr. Gotz und Partner, zapojených symbol gotickej cesty - gotické oknobolo 5 okresov - Gelnica, Spišská Nová Ves, Revúca, Rožňava a Levoča. Je to prvá kultúrno-poznávacia cesta na Slovensku, ktorá predstavuje najvzácnejšie skvosty regiónu Spiš a Gemer. Spiš je bohatý na množstvo umelecko- historických pamiatok, ktorých vznik siaha až do obdobia gotiky. Rozvoj tohto umenia súvisí s príchodom nemeckých kolonistov v 13. storočí, čo znamenalo rozvoj miest zásluhou privilégií, ktoré títo prisťahovalci dostali a kontaktov nových miest s tradičnými centrami umeleckého a remeselníckeho diania v strednej Európe. Gotická cesta zahŕňa hradné komplexy, zachované historické jadrá miest, múzeá, katedrály, kostoly, meštianske domy a kamenné mosty. Vedie po cestách I., II., III. triedy a po miestnych komunikáciách, orientuje sa pomocou hnedo - bielych smerových tabúl označených logom v tvare gotickej klenby a nápisom ,, Gotická cesta,,. V roku 1996 pokračoval projekt dobudovaním značenia Gotickej cesty. V okrese Gelnica boli v 6 lokalitách osadené veľkoplošné informačné tabule. Tieto tabule obsahujú mapu a text o tejto ceste v 3 jazykoch.
Na niektorých miestach prechádza Gotická cesta cez očarujúce prírodné prostredie ako NP Slovenský raj, Muránska planina, Pieniny a tak je možné si po prehliadkach množstiev kostolov, múzeí či hradov oddýchnuť a načerpať novú energiu v prírode.

 

mapa Spiš - Gemer okruh

 

 

Centrum mesta Gelnica bolo v roku 1992 vyhlásené za pamiatkovú zónu.


V Gelnici je najznámejšou pamiatkou Gotickej cesty Rímsokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý pochádza zo 14. storočia. Začiatkom 15. stor. bol prestavaný, v roku 1769 a v 2. pol. 19. stor. upravovaný.
Medzi gotické pamiatky patrí aj kamenné pastofórium vežovitého tvaru s figurálnou ozdobou z 1. pol. 15. storočia, brondzová krstiteľnica z konca 14. storočia a monštrancia od J. Szilassyho je z roku 1764. veža kostola dostala dnešnú podobu v rokoch 1867-1869.
Spomenieme ešte Evanjelický kostol v Gelnici z roku 1787, ktorý bol postavený v klasicistickom slohu v tvare gréckeho kríža. Na oltári je obraz Krista a Samaritánky od K. Jakobeyho z roku 1887.
Bývalá budova radnice mesta z roku 1802 , dnes sídlo Baníckeho múzea a zvyšky ruín Gelnického hradu, ktorý bol postavený za uhorského kráľa Ondreja II. v roku 1234, aby ochraňoval bane, mesto a obchodnú cestu.


Navštíviť miesta plné krásnych a dych vyrážajúcich pamiatok je jedna z možností, ako príjemne a zároveň plnohodnotne stráviť voľný čas so svojou rodinou či priateľmi. Preto neváhajte a začnite spoznávať Gotickú cestu, obrovskú klenotnicu gotickej architektúry, ktorú nám môže závidieť celý svet.


Bližšie informácie o Gotickej ceste nájdete na
http://www.gothicroute.sk/

 


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

Chcete...

...dať o sebe vedieť obyvateľom a návštevníkom vášho mesta a regiónu?
_________
...získať odklik na web vašej firmy priamo z tejto stránky?
_________
...zadávať inzerciu a prispievať do Burzy práce?
_________
...aby vás našli investori hľadajúci možnosti podnikania vo vašom regióne?

webygroup

16.10.2019
Úvodná stránka