Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Gelnica
 
 

22717868

Gelnické lomidrevo

logo ksk           kogo terra incognitta

 

 

 

Program Terra Incognita je súčasťou projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Vyhlasovateľom programu je Košický samosprávny kraj. Poslaním programu Terra Incognita je podpora duchovných a kultúrnych hodnôt a rozvoj domáceho a aktívneho cestovného ruchu prostredníctvom vytvorenia trvalo udržateľnej ponuky produktov a služieb na troch tematických cestách - na Železnej, Gotickej a na Vínnej ceste. Výzva č. 1/ 2011 podporuje kvalitné verejné kultúrne a spoločenské podujatia na území Košického samosprávneho kraja.

www.terraincognita.sk

 

 

Gelnické lomidrevo 2012
5. ročník amatérskej súťaže piliarov Hnileckej doliny

 

Názov projektu: Gelnické lomidrevo


Poskytovateľ: Košický samosprávny kraj


Výška poskytnutej dotácie:
2 700 EUR


Spolufinancovanie mesta: 300 EUR


Doba realizácie projektu:
od 26.3.2012 do 31.5.2012


Mesto Gelnica získalo v rámci vyhlásenej Výzvy č. 1/2011 programu Terra Incognita dotáciu vo výške 2700 EUR na implementáciu projektu s názvom Gelnické lomidrevo.
Podujatie Gelnické Lomidrevo sa uskutoční v časti Mária Huta Gelnica dňa 1.5.2012.

Ciele projektu:

  1. Zachovať miestne a regionálne tradície – práca s drevom, ľudové kultúrne tradície. Región Hnileckej doliny bol v minulosti známy hlavne baníctvom a strojárenskou výrobou. Po zániku banskej ťažby a útlme strojárenstva sa vo zvýšenej miere začal využívať potenciál lesov a ťažba dreva. Okres Gelnica patrí medzi najlesnatejšie na Slovensku. Podujatím sa vyzdvihne umenie piliarov narábať s drevom. Táto nosná časť podujatia bude doprevádzaná aj vystúpeniami folkórnych skupín z regiónu, atrakciami pre deti a mládež, prezentáciou práce s drevom – rezbári (sochy, píšťalky, fujary a pod.).
  2. Zachovať atraktivitu regiónu pre obyvateľov a rodákov z regiónu, pre návštevníkov regiónu. Podujatie s ohľadom na termín konania môžeme považovať za začiatok letnej turistickej sezóny v meste Gelnica, kde pre rozvoj turizmu v regióne je organizovanie podujatí jedným z predpokladov zvýšenia návštevnosti mesta i regiónu.

 

 

„Projekt je realizovaný s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja z programu TERRA INCOGNITA, ktorý je súčasťou projektu EHMK 2013."

 

 


 

Gelnické Lomidrevo 2012

Realizované aktivity


     Amatérska súťaž piliarov z Hnileckej doliny pod názvom Gelnické Lomidrevo sa konala 1. mája už po piatykrát. O titul Lomidrevo bojovalo osem šikovných piliarov rôzneho veku z celej Hnileckej doliny Richard Malík, Maroš Dorko a Martin Mišenko z Gelnice, Pavol Tulej zo Žakaroviec, Jozef Blaho z Margecian, Vladimír Puhala z Kolinoviec, Peter Pekarovič z Mníška nad Hnilcom a Ladislav Topitzer zo Smolníckej Huty. Svoje sily a zručnosť si zmerali v siedmich disciplínach a to demontáž a montáž píly, odvetvovanie stromov, rezanie na čas, na odhad a na presnosť, štiepanie metrovice a spúšťanie stromu na terč. Počasie prialo a slniečko príjemne hrialo, tak sa piliari aj poriadne zapotili. No napriek tomu padali v jednotlivých súťažiach obdivuhodné časy, tak napr. najrýchlejší pri odvetvovaní dvoch stromov bol Ladislav Topitzer a stihol to za 55 sekúnd a 37 stotín, najbližšie k terču spustil strom najmladší súťažiaci a nováčik Maroš Dorko z Gelnice a to len 6 cm od terča. Všetkých osem súťažiacich bojovalo až dokonca, no víťazom sa mohol stať len jeden. Víťazom sa už po štvrtýkrát stal Ladislav Topicer zo Smolníckej Huty, druhé miesto patrilo Jozef Blaho z Margecian a tretím bol Richard Malík z Gelnice. No uznanie patrí všetkým piliarom, ktorí nabrali odvahu, postavili sa pred toľkých ľudí a ukázali, že i napriek tomu, aké je ich remeslo namáhavé, je pre nich nielen prácou ale i koníčkom na celý život.
     Súčasťou podujatia boli aj vystúpenia ľudových súborov Folkmarčanka z Veľkého Folkmara a Mihalovski nevesti a beťare z Michaloviec. Rezbárske umenie motorovou pílou predviedli traja šikovní rezbári Pavol Kinský z Prakoviec, Róbert Smrčák z Hrabušín, Adam Bakoš z Lieskovan. Z obyčajných klátov dreva sa priamo pred očami divákov začali pod ich rukami črtať kontúry sôch slovenskej ženy, medveďa a orla. Sochy budú vystavené v záhrade Mestskej knižnice v Gelnici. Májové srdiečko z lásky si všetci mohli zakúpiť od pernikárky a deti sa mohli vyblázniť na trampolíne, na autíčkach a zajazdiť si na štvorkolkách a spustiť sa na lanovke. Po súťaži začala zábava s ľudových súborom Mihalovski nevesti a beťare z Michaloviec.
     Láska k drevu a práci s drevom spojila v tento deň mnoho ľudí a dúfame, že tomu tak bude i na budúci rok a už dnes sa tešíme na ten nasledujúci 6. ročník Gelnického LOMIDREVA.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí prispeli svojou činnosťou, materiálne či finančne na zdarný priebeh tohto podujatia. Ďakujeme.

„Projekt je realizovaný s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja z programu TERRA INCOGNITA, ktorý je súčasťou projektu EHMK 2013."

 


 

Za obsah zodpovedá
webmaster

Všetky informácie sú použité v súlade so zákonmi SR

Poskytnutá dotácia na rok 2018 vo výške 250 000 €.


dnes je: 24.10.2019

meniny má: Kvetoslava

podrobný kalendár

Chcete...

...dať o sebe vedieť obyvateľom a návštevníkom vášho mesta a regiónu?
_________
...získať odklik na web vašej firmy priamo z tejto stránky?
_________
...zadávať inzerciu a prispievať do Burzy práce?
_________
...aby vás našli investori hľadajúci možnosti podnikania vo vašom regióne?

webygroup

24.10.2019
Úvodná stránka