Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Gelnica
 
 

22615159

Gelnica a okolie

GelSlovenské Cechy - Gelnicanica so svojím romantickým horským okolím poskytuje v letnom i zimnom období možnosti využitia nádherných   prírodných partií pre rekreáciu, turistiku a v sezóne i pre poľovníctvo a rybárstvo.
Svojou polohou sa radí do mierneho semihumídneho (polovlhkého) pásma. Vyznačuje sa prevládaním zrážok nad vyparovaním, a tak prebytok vody, ktorý pritom vzniká, vsakuje len z nepatrnej čiastky do zeme; zvyšok odteká po povrchu v stálych a nevysychajúcich horských bystrinách. Priemerná ročná teplota je 8,4˚C a priemerné ročné zrážky dosahujú 591 mm. Teplotné a zrážkové maximá sú v mesiaci júni, a to 19,1˚C a 78 mm. Naproti tomu v januári je najnižšia teplota - 3,4˚C a vodné zrážky dosahujú 27 mm. Gelnica so svojím horským okolím poskytuje v letnom i zimnom období možnosti využitia nádherných prírodných partií pre rekreáciu a turistiku.

Slovenské Cechy v zime

Tento kraj obdarený prírodnými krásami má  všetky podmienky pre turistiku a cykloturistiku. Príjemný je peší výlet do lokality Turzov s jazerom, výlet na Kojšovskú hoľu, ktorá poskytuje pekný výhľad na panorámu Spišsko-gemerského Rudohoria a za jasného počasia i na Vysoké Tatry. Možnosti vodných športov sú na Hnileckej priehrade, odkiaľ možno navštíviť Dobšinskú ľadovú jaskyňu, Slovenský raj a ďalšie možnosti v rekreačnej oblasti Ružinskej priehrady. Výhodné lyžiarske terény ponúkajú svahy na Kojšovskej holi, v Nálepkove a na Plejsoch pri Krompachoch, kde sa pravidelne usporadúvajú rôzne lyžiarske preteky a súťaže.
V tomto kraji jedinečných prírodných krás si zachovalo mesto Gelnica svoj osobitný ráz. Vystupuje z údolia na ľavom brehu Hnilca terasovite k severným svahom v zhluku typických baníckych domčekov a krivoľakých uličiek a rozširuje sa pod vrchom Zámčiska v malebné námestie, ktoré tvorí historické jadro Gelnice.

  


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Chcete...

...dať o sebe vedieť obyvateľom a návštevníkom vášho mesta a regiónu?
_________
...získať odklik na web vašej firmy priamo z tejto stránky?
_________
...zadávať inzerciu a prispievať do Burzy práce?
_________
...aby vás našli investori hľadajúci možnosti podnikania vo vašom regióne?

webygroup

17.10.2019
Úvodná stránka