Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Gelnica
 
 

22691655

Banský skanzen Gelnica

Vysunutá expozícia Baníckeho múzea

 

logo ksk

 

Štôlňa Jozef

Vstupy do štôlňe Jozef len na objednávku (min. 24 hod. vopred),  osobne v Baníckom múzeu alebo na tel. č. 0907977236, 053/4821 468 (včase od 8.00 do 15.00 hod.)

Vstupné - 3 € na osobu

 

Dedičná štôlňa Jozef sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily, jej celková dĺžka je viac ako jeden a pol kilometra. Jej vznik nie je datovaný. V minulosti slúžila na odvodnenie vyššie položených obzorov. K jej uzavretiu došlo v polovici devätnásteho storočia v súvislosti s úpadkom ťažby medi. V sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia ju nanovo otvorili. Cieľom bolo prepojiť štôlňu s nižšie položenými chodbami na žile Krížová vetracím komínom.

Po ukončení všetkých prác v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia sa ústie štôlne zavalilo. V auguste 2016 bola štôlňa sprístupnená pre verejnosť a stala sa súčasťou expozície Baníckeho múzea v Gelnici.

portál štôlne

slávnostné otvorenie bane

Banský stroj Pochwerk

Ak chcete na vlastné oči vidieť, ako sa v 17. storočí spracovávala ruda, v Gelnici máte jedinečnú možnosť. Vo vznikajúcom banskom skanzene funguje unikátny historický drviaci banský stroj pochwerk. Poháňa ho voda z neďalekého Turzovského jazera a je súčasťou Banského skanzenu, ktorý vzniká v blízkosti štôlne Jozef.

Pred 300 rokmi slúžil stroj na oddeľovanie drobnej žily od ostatnej horniny. Následnými procesmi bolo možné získať napríklad jednu zo zložiek na výrobu medi. Celkové náklady na projekt prevýšili 22-tisíc eur, z toho 13 285 eur získalo Banícke múzeum v Gelnici od Košického samosprávneho kraja cez program TerraIncognita.

pochwerk

 


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Chcete...

...dať o sebe vedieť obyvateľom a návštevníkom vášho mesta a regiónu?
_________
...získať odklik na web vašej firmy priamo z tejto stránky?
_________
...zadávať inzerciu a prispievať do Burzy práce?
_________
...aby vás našli investori hľadajúci možnosti podnikania vo vašom regióne?

webygroup

22.10.2019
Úvodná stránka