Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Gelnica
 
 

22686980

Turistické vychádzky do okolia

Turistické trasy v okolí Gelnice


 

Trasa - Gelnica - Turzov - Gáborová chata

Modrá turistická značka


gelnica - gaborka


 

Turzov

Jedným z výletných miest v bezprostrednej blízkosti Gelnice je Turzov. Nachádza sa 2 km severovýchodne od mesta. Leží 500 - 600 m n.m. Z mesta Gelnica vedie na Turzov modrá turistická značka. Okolie veľkého a malého jazera je hlavne v letnom období vhodné na príjemné strávenie voľných chvíľ.

Horné jazero napájajú horské bystriny, ktoré majú svoj pôvod v poruchových pásmach. Zásobárňou bystrín sú v nemalej miere i opustené banské diela, ktoré výdatne usmerňujú hladinu vodných tokov. Horné jazero dosahuje hĺbku až 17 m.  Spodné jazero poskytuje možnosti rybolovu.

Thurzov je pomenovaný podľa grófov Thurzovcov, ktorí za preukázané služby kráľovi dostali v roku 1528 od Ferdinanda I. Habsburského Gelnický hrad. Rozmanitosť prírodných krás i vyhovujúce klimatické podmienky boli začiatkom tohto storočia podnetom pre zriadenie Thurzovských kúpeľov. Postavili sa tu štýlové budovy, kde sa liečili nervové choroby a choroby dýchacích ciest. Osviežujúce účinky na upevňovanie zdravia, ako aj bohatosť rozmanitého prírodovedného materiálu boli dôvodom, že sa po roku 1945 v Thurzovských kúpeľoch zriadilo Rekreačné stredisko školskej mládeže. Toto stredisko donedávna slúžilo v priebehu školského roka na vyučovanie v prírode. V súčasnosti je objekt v súkromnom vlastníctve.

horné jazero

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gáborová chata

Po modrej značke sa  z Turzova ďalej dostanem na Gáborovú chatu, ktorá bola veľmi obľúbeným turistickým miestom. Vznikla koncom 19. storočia. V roku 1925 ju niekto úmyselne podpálil. Opätovne ju  postavili v roku 1930. V súčasnosti je objekt v ruinách.

gáborka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trasa Gáborová chata - Plejsy, Krompachy

 

trasa gaborka - plejsy

Plejsy (chaty)


Náročnejšia, no veľmi príjemná túra je smerom na Krompachy. Upravená horská cestička vedie popri starodávnych baniach, v ktorých sa v minulosti ťažili vzácne kovy. Okolie pokrývajú ihličnaté lesy. Cestička nás zavedie k chatám na Plejsoch, kde je možnosť ubytovania a stravovania. V zime poslúži lyžiarom tunajší lyžiarsky vlek. Z Gelnice cez Thurzov k Plejsom vedie modro značkovaná cesta.

lyžiarsky vlek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Túra na výhliadku mládeže - Gloriet

Z Gelnice modro značkovanou horskou cestičkou sa dostaneme na kótu 785 m n. v., na tzv. Vyhliadku mládeže /Gloriet/. Je to skalný výčnelok s odpočívadlom. Odtiaľto je jedinečný pohľad na celú Gelnicu, ako sa rozkladá pozdĺž Hnilca a domky zabiehajú do mnohých priľahlých dolín.

gloriettrasa gloriet

 


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Chcete...

...dať o sebe vedieť obyvateľom a návštevníkom vášho mesta a regiónu?
_________
...získať odklik na web vašej firmy priamo z tejto stránky?
_________
...zadávať inzerciu a prispievať do Burzy práce?
_________
...aby vás našli investori hľadajúci možnosti podnikania vo vašom regióne?

webygroup

22.10.2019
Úvodná stránka