Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Tradičné podujatia

Gelnické LOMIDREVO

Mesto Gelnica usporadúva každoročne 1. mája amatérsku súťaž piliarov Hnileckej doliny pod názvom „Gelnické LOMIDREVO“.  Prítomní piliari súťažnou formou približujú divákom svoju prácu v lese – spúšťanie dreva, štiepanie dreva, rezanie na presnosť a čas, odvetvovanie.
Podujatie dotvárajú aj prítomní remeselníci, rezbári, ktorí tvarujú na mieste drevnú hmotu rôznymi technikami a o dobrú náladu sa stará  ľudový súbor. Podujatie je určené pre všetkým vekovým kategóriám a ročne sa na ňom zúčastňuje cca 500 divákov.
Zámerom organizátorov je predovšetkým spríjemniť májové popoludnie všetkým návštevníkom podujatia, a zaujímavým spôsobom ukázať mladým ťažkú prácu ľudí v lese, priblížiť prácu s drevom – od jeho vyrezania, opracovania až po jeho umelecké spracovanie  a odovzdať im ľudové tradície Hnileckej doliny.


 

VEĽKONOČNÁ VÝSTAVA

Je venovaná najkrajším sviatkom jari - Veľkej noci a koná sa vždy niekoľko dní pred sviatkami, vystavované výrobky a dekorácie si môžu návštevníci zakúpiť priamo na výstave.


 

Gelnická desiatka

Cestný beh ulicami mesta s medzinárodnou účasťou  o pohár primátorky mesta Gelnica.

Koná sa každoročne koncom mája, alebo začiatkom júna.


 

Gelnický kľúč

Od roku 2004 pravidelne v Gelnici do kalendára kultúrnych podujatí patrí aj festival komornej hudby "Gelnický kľúč". Organizátorom podujatia je Základná umelecká škola Gelnica a Mestský úrad Gelnica.

"Gelnický kľúč" je koncertnou prehliadkou neprofesionálnych detských, mládežníckych a dospelých hudobných telies inštrumentálnej hudby rôzneho nástrojového obsadenia.
Zaujímavá je celková dramaturgická koncepcia prehliadky, pretože uprednostňuje súbory zo základných umeleckých škôl, ale dáva priestor aj hosťujúcim hudobným telesám, ktoré sú na vysokej hudobnej úrovni.
 
hudobné teleso ZUŠ Gelnica
 
Hudobné teleso ZUŠ v Gelnici

Koná sa každý rok koncom mája a začiatkom júna. Je to festival komornej hudby neprofesionálnych detských, mládežníckych a dospelých hudobných telies inštrumentálnej hudby rôzneho nástrojového obsadenia. Organizátorom tohto podujatia je Základná umelecká škola v Gelnici a Mestský úrad Gelnica.


 

Gelnický šľapajcug


Turistický pochod v lesoch okolo Gelnice je určený pre čo najširší vekový okruh záujemcov o turistiku. Krátka trasa je určená  najmä rodičov s deťmi, na dlhšej trase si môžu vyskúšať svoje schopnosti zdatnejší turisti. Toto podujatie má dlhoročnú tradíciu a v roku 2009 oslávilo už 30 rokov.


 

Remeselné dielne starých majstrov

Podujatie remeselné dielne starých majstrov je sprievodnou akciou Gelnického jarmoku, ktorý sa koná každoročne v mesiaci august. V priestoroch tunajšieho Baníckeho múzea sa sústreďujú remeselníci z rôznych kútov Slovenska, aby svojimi výrobkami a ukážkami remesiel priblížili a oživili tradičné ľudové remeslá našich predkov. Návštevníci tu môžu zhliadnuť ukážky remesiel ako tkáčstvo, rezbárstvo, kováčstvo, medovnikárstvo, drotárstvo, čipkárstvo a iné. Súčasťou podujatia býva vystúpenie skupín historického šermu a starých bojových umení.


 

GELNICKÝ JARMOK

Koná sa každoročne v mesiaci august. Hlavná ulica sa na tri dni premení na veľké trhovisko s množstvom stánkov. Svoje umenie v nich predvádzajú aj rôzni remeselníci ako tkáči, kováči, rezbári, čipkárky a iní. Jarmok je sprevádzaný množstvom kultúrnych,športových a spoločenských podujatí.
Najznámejšie sú :
Hnilecké ozveny – prehliadka folklórnych skupín Hnileckej doliny. Futbalový turnaj o pohár primátorky mesta Gelnica, Jarmočná veselica, pivné súťaže a Hnilecká výstava drobných zvierat.
V priestoroch Baníckeho múzea – ukážky remesiel našich predkov ( tkáčstvo, rezbárstvo, kováčstvo, medovnikárstvo a iné).

Všetkých Vás srdečne pozývame !stánok remeselníka

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponuka remeselných výrobkov


 

NA BAŇU KLOPAJÚ

Keďže Gelnica je historické kráľovské mesto s bohatou baníckou tradíciou nechýba ani podujatie zamerané na oživenie baníckych tradícií, ktoré sa dodnes zachovali v celej Hnileckej doline. Návštevníci môžu vidieť ukážky starých baníckych zvykov ako prijímanie do baníckeho cechu či prísaha tovariša. Súčasťou podujatia býva výstava v Baníckom múzeu zameraná na vývoj banských lámp a baníckej uniformy. Mestom prechádza slávnostný banícky pochod. Neodmysliteľnou súčasťou je aj kultúrny program v podaní členov baníckych spolkov z Hnileckej doliny a vystúpenia ľudových súborov. Podujatie sa koná v mesiaci september.
ZDAR BOH !

Banícky odev
    

Slávnostný banícky odev 


 

VIANOČNÉ TRHY

Konajú sa tradične na začiatku decembra. Sú sprevádzané kultúrnym programom – slávnostné zapálenie vianočného stromčeka, vystúpenia detí základných škôl, Základnej umeleckej školy a Centra voľného času v Gelnici a návštevou nás poctí aj Mikuláš so svojimi pomocníkmi.
Návštevníci si môžu zakúpiť výrobky zručných remeselníkov a vianočné ozdoby a dekorácie, alebo sa len tak občerstviť voňavými dobrotami.             

Neváhajte a príďte nás navštíviť !

predajný stánok s vianočnými  dekoráciami

Ponuka vianočných dekorácií
  

 

 


 

Reprezentačný ples mesta Gelnica

Koná sa každý rok vo februári cez fašiangové obdobie. Do tanca hrá živá hudba a pre všetkých zúčastnených je pripravený bohatý kultúrny program a samozrejme polnočná tombola so zaujímavými cenami !


 

Gelnický ROCK-FEST

Letný festival amatérskych rockových skupín z Hnileckej doliny.

amatérska skupina Nuda corpora

Vystúpenie skupiny NUDA CORPORA


 

dnes je: 27.11.2014

meniny má: Milan

Chcete...

...dať o sebe vedieť obyvateľom a návštevníkom vášho mesta a regiónu?
_________
...získať odklik na web vašej firmy priamo z tejto stránky?
_________
...zadávať inzerciu a prispievať do Burzy práce?
_________
...aby vás našli investori hľadajúci možnosti podnikania vo vašom regióne?

webygroup

5757945

27.11.2014
Úvodná stránka